خرده فروشی | ورود به دنیای مدرن فروشگاهی | Retailand  وارد شوید

ثبت نام کنید

سامانه جامع گمرکی مبنای تخصیص ارز دولتی می‌شود

منبع:اقتصاد آنلاین

تاریخ خبر:چهارشنبه 1397/05/03

به گزارش اقتصاد آنلاین ، عصر روز گذشته جلسه‌ای با حضور فرود عسگری رئیسکل گمرک ایران، مجتبی خسروتاج رئیس کل سازمان توسعه تجارت، علی اکبر مهرفرد معاون وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از مدیران بانک مرکزی و وزارت بهداشت در گمرک ایران برگزار و توافق جدیدی در خصوص قیمت‌گذاری کالاهای وارداتی و تخصیص ارز دولتی حاصل شد.

 

بنابراین گزارش، این جلسه با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی به معاون اول رئیس جمهور برگزار شد تا بر اساس دستور رئیسجمهور موضوع اتصال سازمان توسعه تجارت و بهداشت به سامانه ارزش‌گذاری گمرک جهت تخصیص ارز بررسی و عملیاتی شود.

 

در روزهای گذشته مسعود کرباسیان در مکاتبه‌ای به اسحاق جهانگیری اعلام کرد که گمرک ایران همزمان با راه‌اندازی سامانه جامع گمرکی بانک اطلاعات ارزش را نیز در قالب سامانه ارزش (TSC) به منظور مقابله با بیش‌اظهاری و یا کم‌اظهاری در گمرک‌ها، کاهش دخالت سلیقه‌های فردی در امر رسیدگی و تعیین ارزش کالا، بالا بردن و کاهش تخلفات در بستر وب راه‌اندازی و در معرض عموم قرار داده است و به طور متناوب با توجه به تغییرات قیمت جهانی کالا به روزرسانی می‌شود.

 

در این نامه کرباسیان به معاون اول رئیسجمهور پیشنهاد داد تا به منظور جلوگیری از تخصیص ارز بالاتر از ارزش‌های واقعی کالا و خروج آن از کشور قبل از تخصیص و حواله ارزی، هماهنگی لازم فی‌مابین سازمان توسعه تجارت و گمرک به عمل آید و قبل از صدور ثبت سفارش نسبت به بررسی و تایید ارزش های اعلامی اقدام و سپس نسبت به صدور ثبت سفارش اقدام شود.

 

به دنبال این پیشنهاد معاون اول رئیسجمهور دستور داد تا با فوریت مسئولان گمرک، وزارت صمت، جهاد کشاورزی، بهداشت و بانک مرکزی این موضوع را بررسی کنند و در جلسه ای که عصر روز گذشته برگزار شد این توافق به عمل آمد تا اطلاعات ارزشگذاری کالایی (TSC) سامانه جامع گمرکی مبنای قیمت‌گذاری کالاها برای تخصیص ارز دولتی قرار گیرد.

 

بنا بر این در جلسه عصر روز گذشته مقرر شد تا سامانه ارزش کالایی گمرک (TSC) در اختیار سازمان توسعه تجارت، وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی قرار گیرد تا قبل از صدور ثبت سفارش نسبت به بررسی های لازم به منظور جلوگیری از خروج ارز کنترل‌های لازم صورت گیرد.

 

در پایان این جلسه نیز تفاهم‌نامه ارسال اطلاعات ثبت سفارش و اظهار کالا فی مابین فرود عسگری رئیس کل گمرک ایران و مجتبی خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت ایران امضا شد. بر اساس این تفاهم‌نامه، سازمان توسعه تجارت مکلف است همزمان با صدور ثبت سفارش کالا اطلاعات مربوط به ثبت سفارش را با درج مشخصات کامل به صورت سیستمی و آنلاین به سامانه جامع گمرک ایران ارسال و هر گونه تغییرات در اصلاحیه، جایگزین، ویرایش و ... در ثبت سفارش صرفا قبل از اظهار انجام و با ذکر دلایل در اختیار گمرک ایران قرار گیرد.

 

همچنین گمرک مکلف است کلیه اطلاعات مربوط به اظهار و ترخیص کالا را همزمان در اختیار سازمان توسعه تجارت قرار دهد و هر گونه تغییر، اصلاح و ویرایش پس از اظهار کالا توسط سازمان توسعه تجارت صرفا با اعلام گمرک ایران صورت پذیرد.

 

بانک اطلاعات ارزش‌گذاری کالایی گمرک (TSC) از زیر سامانه‌های سامانه جامع گمرکی به شمار می‌رود و ارزش ۴۲۰ هزار رکورد کالایی پس از استعلام از واحدهای تولیدی، انجمن‌ها، اصناف، تشکل‌ها و تولیدکنندگان معتبر خارجی در این سامانه به ثبت رسیده است و معتبرترین بانک اطلاعاتی ارزش‌گذاری کالایی در کشور به شمار می‌رود.